דבר מאוד בסיסי כמו פקודה אלי

אני כותב פוסט זה אחרי שאני מאוד רוצה לחדד נושא שעולה תמיד בשיחה מול לקוח וזה נושא שמאז או מתמיד אני נתקל ב”אני סה”כ רוצה שהכלב יבוא אלי שאני קורה אותו”.

אז אני רוצה להתחיל מהסוף, הכלב שלך לא יבוא שאתה רוצה שהוא יבוא, הוא לא יבוא שהוא רודף אחרי חתול או רואה גירוי. גם שהכלב שלך יהיה מאולף אחוז גבוהה שללא רצועה או אביזר אלקטרוני הכלב שלך פשוט הולך להתעלם ממך.
ואז תמיד יש את המשפט “אבל היה לי/או לשכן שלי יש כלב שכן מגיע שהוא אומר לו אלי”
אז נתחיל שהפקודה אלי ללא רוצה ובסביבת גירויים גבוהה היא מממממממש לא פקודה בסיסית אלה מורכבת הרבה יותר ממה שאתם חושבים.

גנטיקה הוא אחד המרכיבים בנושא, כלב שגנטית אוהב לשוטט יהיה הרבה יותר קשה ללמד אותו אלי. כלב ללא שום “יצר” לרצות אותך או לקבל משהו בתמורה (כלב אדיש לצעצועים/אוכל וכו) אין לו שום סיבה לבוא עלך.

דברים שהכלב למד מהסביבה שהם לא קשורים לגנטיקה, כלב לומד את הסביבה שלו כמו שהיא.
תשחררו את הכלב חופשי ברחוב בשעות היום בזמן שאתם לא בבית הוא ילמד להסתובב ברחוב ואת שפת הרחוב, אולי ירדוף אחרי מכוניות / חתולים אולי יהיה גם נוח אבל זה כבר תלוי בסביבה שלו וגם בגנטיקה שלו ולא כל כלב יתנהג כמו כלב אחר.
כלב שמורגל להסתובב חופשי יהיה יותר קשה ללמד אותו אלי כי למה שיבוא?, הוא רגיל לשוטט לבד או בקבוצה מה עכשיו נזכרתם בקיום של הכלב?, הוא לא מחונך הוא לא מאולף למה שיחזור שיש גירוי?, במהלך היום אף אחד לא עוצר אותו!

ידוע שאילוף מתחילים מגיל מאוד צעיר כבר מגיל חודשיים, כבר אז הכלב נכנס לסוג של תכנית עבודה וסדר יום ופעולות בבית וגם מחוץ לבית.

כלב שנכנס לסדר יום ופעולות כזה מגיל צעיר נחשף נכון לעולם ויותר נהיג בפעולות שלו, כלב כזה חשוב לזכור שלוקח חודשים של עבודה וגם אז הוא לא יהיה מושלם לכן לרוב מכניסים אביזר אלקטרוני שהוא חד ומהיר יותר בתגובה.
דוגמה: הכלב רואה חתול איך שהוא מזהה או לפני אנחנו כבר מבטלים לו את היצר שהולך להתעורר לו (כל יצר שזה יהיה), ובאותו הרגע נקרא לו אלי והוא יבוא אלינו מה שכלב ללא אביזר אלקטרוני לא יהיה ניתן לבטל לו את היצר.

חשוב שתתחילו כמה שיותר מוקדם את האילוף וכמה שיותר תהיו ראליים לתוצאות עבודה כי בסוף אתם חיים עם הכלב שלכם.

 

Be the first to comment

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.