קאנה קורסו מבחן אופי – CAL

קאנה קורסו מבחן אופי – CAL

באיטליה בשביל לסיים אלוף איטליה על הקאנה קורסו להבחן ולסיים מבחן אופי בשם CAL 2.
המבחנים מחולקים ל 3 רמות CAL 1 – 2 – 3
הפירוש CAL הוא CERTIFICATO DI ATTITUDINE AL LAVORO

מטרת תרגילים אלו היא לבחון את הקאנה קורסו על מנת לקבוע את מאפייני הגזע המייחדים את הכלבים המתאימים ביותר לגידול.
גיל מינימום להשתתפות הוא שנה אחת.

פאקו - קאנה קורסו
פאקו – קאנה קורסו שלנו כאן בן 4

מבחן CAL 1

על מנת להשיג את התואר CAL1, על הכלב לבצע את התרגילים שלהלן ולהשיג תוצאה חיובית:

תגובה לזרים ידידותיים
הכלב צריך להישאר רגוע לנוכח אנשים ידידותיים. לפי הוראת מנהל הזירה, הנהוג הולך עם הכלב על רצועה רפויה ובלי לתת לו הוראות. כאשר עוברים לידו אנשים ידידותיים, הכלב חייב להישאר רגוע. הוא גם צריך לשמור על קור מזג כאשר הנוהג ניגש לזרים או זרים ניגשים אליו ללחוץ את ידו ולנהל שיחה קצרה. ואולם, אסור לגעת בכלב עצמו. יש לשים לב לבצע את כל הדברים במהלך התרגיל הזה בצורה הנינוחה ביותר האפשרית.

התעלמות מרעש יריה
עבור כל כלב, יורים פעמיים באקדח ברצף מהיר, ממרחק של כ-20 מטרים. התרגיל מתבצע כאשר הכלב קשור ברצועה רפויה באורך של כ-2 מטרים.

הגנה על הנוהג
אובייקט חמוש במקל גמיש מוצב מאחורי מסתור. הנוהג, כאשר הכלב מוחזק ברצועה (אורך הרצועה כ-5 מטרים) אך במרחק של כ-1 מטר מהנוהג, הולך קדימה לפי הוראות מנהל הזירה. יתד תקוע במרחק של כ-10 מטרים ממקום המחבוא של האובייקט וכאשר הכלב והנוהג מגיעים אל היתד עליהם להיעצר. בו בזמן, לפי הוראת מנהל הזירה, האובייקט יוצא מהמחבוא ומאיים על הנוהג והכלב. הנוהג עדיין נשאר לעמוד ליד היתד, אך העודד את הכלב להתמודד באיום על ידי שחרור הרצועה, ובכך מאפשר לכלב להתקרב את האובייקט/התוקף. על הכלב להגיב מייד ובמרץ ולהגן על הנוהג. אסור שייווצר מגע בין האובייקט לכלב. מנהל הזירה מפסיק את התרגיל הזה כאשר הכלב הפגין את נכונותו להגיב, את יצר ההגנה האמיתי שלו. אין להעביר כלב שמפגין אדישות, חששנות או פחד.


גידי בן דור – באימון מול DEMON אלוף איטליה ו CAL 2 בבית גידול של רוברטו ג’יאנולי ב 2008

מבחן CAL 2

על מנת להשיג CAL2 על הכלב לעבור את התרגילים שלהלן בתוצאה חיובית:
התנהגות כלפי זרים ידידותיים (כמו ב-CAL1)
אדישות לירי מנשק (בדומה ל-CAL1)

הגנה על הנוהג
אובייקט חמוש במקל גמיש מוצב מאחורי מסתור. הנוהג, כאשר הכלב מוחזק ברצועה (אורך הרצועה כ-5 מטרים) אך במרחק של כ-1 מטר מהנוהג, הולך קדימה לפי הוראות מנהל הזירה. יתד תקוע במרחק של כ-10 מטרים ממקום המחבוא של האובייקט וכאשר הכלב והנוהג מגיעים אל היתד עליהם להיעצר. בו בזמן, לפי הוראת מנהל הזירה, האובייקט יוצא מהמחבוא ומאיים על הנוהג והכלב.


חלק ממבחן CAL2 שפורסם ביוטיוב

כאשר הוא מבחין באיום, הנוהג משחרר מייד את הכלב ומעודד אותו לתקוף. הכלב צריך להגיב מייד ובהחלטיות, לנשוך בשרוול האובייקט ולהמשיך להחזיק בו עד סוף התרגיל, אם אפשר. במהלך פעולה זו אין להרביץ לכלב בצורה כלשהי, אלא רק לאיים עליו.

כלב שלא הצליח להמשיך להחזיק בשרוול למשך כל אורך התרגיל – אלא אם הדבר נובע מחששנות ברורה לעין – חיים להמשיך להפגין יחס תוקפני ברור כלפי האובייקט.

התרגיל מסתיים לפי הוראת מנהל הזירה. הערכת הביצוע אינה ח ייבת להתחשב במשך התקיפה ובכך שהיא אינה בהכרח ממושכת, אלא מעל לכל מדובר בהקחלטה ובתגובת הנכונות של הכלב לנוכח האיום. הפגנת חשש מצד הכלב, חוסר תוקפנות מוחלט ואי-החזקה בשרוול, או הפגנת אדישות מצד הכלב נחשבים לגורמים שליליים ביותר.

אורקו - קאנה קורסו
אורקו – קאנה קורסו אלוף שוודיה וישראל

פקודות: “תקוף” – “די” (אופציונאלי).

מבחן CAL 3

  • הנוהקג נכנס לזירה, מחזיק את הקאנה קורסו ברצועה ופונה אל השופט. כאשר הכלב מוחזק כל הזמן ברצועה, הוא הולך או רץ לכיוון השווט. לאחר מכן, ישוחרר הכלב ושלוש יריות יושמעו ברצף מהיר. הקאנה קורסו לא יפגין חשש כלשהו עם הישמע הירי ולא יגיב בתוקפנות מופרזת. בהחלט טוב לראות כל שמפגין סקרנות ועניין.
  • הנוהג נכנס לזירה מאחורי הקאנה קורסו, כאשר זר מחזיק את הרצועה בעוד הנוהג תופס מרוחק של כ-30 עד 40 צעדים ממנו. עם הוראת השופט. הכלב מגיב כאשר תוקף מגיח מתוך מחבוא ותוקף אותו. בשלב זה, הזר משחרר את הכלב והוא אמור לרוץ להגן על הנוהג ולתקוף את האובייקט, תוך אחיזה בשרוול גם אם יקרל 2-3 מכות במקל.
  • מייד לאחר מכן, הנוהג תופס את הקאנה קורסו בקולר בעוד התוקף בורח 40 או 50 צעדים מהם. לאחר מכן, התוקף מבצע תקיפה ועושה כאילו או מכה במקל. גם במהלך מבחן זה על הכלב לתפוס את השרוול ולהיאחז בו.

ישנה רק מסקנה ברורה אחת: “עובר” או “נכשל”.

אם הקאנה קורסו לא עבר בהצלחה את המבחנים, אסור להגיש אתו למבחן חוזר אלא לאחר חודש. לאחר כישלון שני יש להמתין 6 חודשים מהמבחן הראשון לפני שניגשים למבחן חוזר שלישי.

אנחנו בבית החרמון מתמחים באימון קאנה קורסו למבחני CAL והעברנו מספר סמנרים באיטליה בנושא מול כמה מאלפים ומגדלים.
בית הגידול מקושר לשופטי CAL ונשמח לעזור לכל מי שמעוניין בתוכנית אימונים למבחן זה.

ניתן לצור קשר איתנו בנושא אימן ואילוף 054-4810588 גידי

 

Be the first to comment

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.